Owoce
Ananas
Orzeźwiający owoc, bogaty w witaminę C, A i E. Ma działanie odchudzające i przeciwzapalne, a także przeciwdziała obrzękom.
Dojrzały owoc rozpoznasz nie po kolorze, ale po jego zapachu, bo pachnie wtedy intensywniej. Możesz też spróbować urwać jeden ze środkowych liści – jeśli ananas jest niedojrzały, będzie to trudne.
Przechowuj go w spiżarni w papierowej torebce, bo to jeden z tych owoców, które produkują etylen i przyspieszają psucie się innych produktów. W lodówce może spędzić 1-2 dni.
Od uderzeń najpierw ciemnieje, a potem psuje się szybko.
Najlepszy ananasowy sezon to styczeń.
Arbuz
Jest soczysty, słodki, orzeźwiający, bogaty w witaminę C i beta-karoten.
Może być zielony, żółty lub czerwony na zewnątrz, wewnątrz zaś żółty lub różowoczerwony.
Jeśli jest dojrzały, jest ciężki i wydaje dudniący dźwięk, kiedy w niego stukamy palcem.
Po rozkrojeniu najlepiej zjeść go od razu, bo szybko się psuje. Jeśli jednak trafi się nam zbyt duży okaz i musimy go przechować, najlepiej zawinąć go w folie, schować do lodówki i zjeść następnego dnia.
Sezon na arbuzy rozpoczyna się we wrześniu.
Awokado
Chociaż zawiera bardzo dużo tłuszczu, jest bardzo zdrowe, bo jego tłuszcz- kwas oleinowy obniża cholesterol.
Może być niemal fioletowe, a nawet czarne (odmiana Hass) lub zielone (Fuerte).
Dojrzałe rozpoznasz po tym, że jest miękkie, a jego szypułka łatwo odchodzi. Kupuj raczej twardsze owoce – dłużej je przechowasz. A jeśli zechcesz przyspieszyć ich dojrzewanie, wystarczy, że zawiniesz je w gazetę i położysz obok bananów. Awokado może w dobrej formie spędzić do 5 dni w temperaturze pokojowej, a włożenie go do lodówki, zahamuje jego dojrzewanie.
Banan
Zalecany jest dla osób z nadciśnieniem, bo zawiera dużo potasu oraz jako remedium na biegunki u dzieci.
Jeśli włożysz banana do lodówki – sprawisz, że szybko dojrzeje, a potem nawet zbrązowieje. Lepiej przechowywać je więc poza lodówką i w papierowej torebce, bo produkują etylen.
Czereśnie
Są soczyste i słodkie, bordowe, żółte lub czerwone. Obfitują w sole mineralne i witaminy, mają działanie moczopędne.
Świeże rozpoznasz po tym, że mają ogonki, są lśniące i jędrne. Możesz je przechować przez około 6 dni w papierowej torbie w lodówce. Umyj je jednak dopiero przed jedzeniem.
Najlepsze są w czerwcu.
Maliny
To różowe i aromatyczne źródło magnezu, wapnia, potasu oraz żelaza i witaminy C. Najmocniej pachną te dziko rosnące. Są tak delikatne, że najlepiej zjadać je prosto z krzaka, a jeśli już myć – to bardzo krótko i ostrożnie, bez namaczania.
Jeśli musisz przechować maliny – rozłóż je płasko na papierowym ręczniku, nakryj drugim i wstaw do lodówki.
Melon
Ma wiele odmian.
Jest lekkostrawny, zapobiega miażdżycy i reguluje ciśnienie. Składa się głównie z wody, nie jest więc kaloryczny.
Świetnie sprawdza się jako składnik sałatek i deserów.
Szukając dojrzałego melona kieruj się węchem – te najsłodsze i soczyste pachną intensywniej. Powinien być ciężki i mieć miękka skórkę w okolicach szypułki. Jeśli kupisz niedojrzały, połóż go obok bananów, a dojrzeje szybciej.
Najlepiej zamknij go w hermetycznym pojemniku i przechowuj poza lodówką, bo tam traci swój wspaniały aromat i smak.
Sezon trwa od czerwca do wrzesnia.
Brzoskwinie i nektarynki
Są bogate w witaminy z grupy B, a także C oraz w potas i beta karoten.
Dojrzałe i miękkie możesz przechować w lodówce nawet przez 5 dni zamknięte w plastikowym pojemniku, ale wyjmij je na pól godziny przed jedzeniem, by były smaczniejsze. Umyj je dopiero przed jedzeniem.
Jeśli kupisz twarde, połóż je obok pomidorów, jabłek lub bananów, a szybciej dojrzeją.
Rozkrojone, możesz przechować w szczelnym pojemniku w lodówce, skropiwszy sokiem z cytryny, by nie ciemniały.
Najsmaczniejsze są w czerwcu i lipcu.
Truskawki
Oprócz tego, że są po prostu pyszne i orzeźwiające, zawierają dużo witamin – szczególnie witaminy C. Polskie truskawki uchodzą za najsmaczniejsze i trudno się z tym nie zgodzić.
Wybieraj dojrzałe, czerwone i jędrne owoce. Nie kupuj więcej niż potrzebujesz, bo szybko się psują, a w lodówce tracą swój smak i aromat. Dokładnie umyj i dopiero potem oderwij szypułkę, nie odwrotnie.
Najlepszy czas na delektowanie się truskawkami to czerwiec.
Figi
Mogą być zielone, białawe lub purpurowo-fioletowe. Są bogate w wapń, szczególnie te suszone. Świeże, dojrzałe figi są lekko miękkie, mają jędrny ogonek i nie powinny być pomarszczone. Biały nalot, który je pokrywa to nie pleśń, a cukier. Nie musisz ich obierać, ale upewnij się, że nie są robaczywe.
Przechowuj je w lodówce.